2. yılında OHAL’in mağdurlar üzerindeki etkisini araştıran rapor açıklandı

2. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu’nun katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Araştırmaya, 2862 ‘OHAL /KHK mağduru’, 591 ‘mağdur yakını’ ve 323 ‘doğrudan mağduriyeti olmayan birey’ kategorilerinde toplamda 3776 kişi katıldı. Katılımcıların 1051’i kadın, 2725’i erkek. Katılımcılar arasında 103 de engelli bulunuyor. Bunlardan 86’sı erkek, 17’si kadın. Katılımcıların yaş ortalaması ise 36.

KHK/OHAL Mağduru katılımcılar, OHAL mağduriyetleri öncesine göre ortalama aylık (3500 TL) gelirlerinin yüzde 77’sini kaybetmiş (800 TL). Mağdur yakınları da çeşitli sebeplerle yüzde 50 gelir kaybına uğramış.

15 Temmuz 2016 sonrası işsiz bırakılan KHK/OHAL mağdurları arasında, mevcut işsizlik oranı yüzde 50. Bir işte çalışanların çoğunluğu sigortasız ve/veya düşük kazançlı işlerde çalışıyor.


Mağdurlar ağırlıklı olarak kendini muhafazakâr-demokrat olarak tanımlıyor. Mağdurlarının yüzde 95,8’i kentsel alanlarda yaşıyor ve yüzde 50’si, 15 Temmuz 2016 sonrasında, bulundukları evlerden, mahallelerden, şehirlerden göç etmek zorunda kaldı.

Mağdur yakınlarının çektikleri sıkıntıların en büyüğü yüzde 95.3 ile ekonomik sıkıntılar. İkinci sırada itibarsızlık ve sosyal dışlanma (yüzde 86,6), üçüncü sırada ise psikolojik (yüzde 84,6) sıkıntılar geliyor.

KHK/OHAL mağdurlarının yüzde 93,7’si OHAL’de geçirdikleri adli ve cezai soruşturmaların adil yürütülmediğini beyan ediyor.

OHAL/KHK mağduriyetlerinin, hem mağdurları hem de yakınlarını yaşadıkları mekanları yüksek oranlarda terk etmeye zorladığını gösteriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar