Nihayet belli oldu: CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, iki dönemdir Seferihisar Belediye Başkanı olarak görev yapan Tunç Soyer olarak açıklandı. Soyer’in adı başından itibaren en güçlü adaylardan biri olarak geçiyordu, fakat mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmama kararından cayıp yeniden adaylığını ilan etmesiyle CHP’de işler karışmıştı.

Nihayet dün CHP MYK’sı Tunç Soyer’in adını Parti Meclisi’ne sundu ve yapılan oylamanın ardından Soyer’in adaylığı kesinleşti.

Tunç Soyer ile 26 Kasım 2018’de yaptığımız yayını izlemek için tıklayınız.

Tunç Soyer kimdir?

1959 yılında Ankara’da doğdu. Babası Albay Nurettin Soyer, 12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından Fethullah Gülen’i tutuklayan askeri mahkemenin savcısıydı; 12 Eylül 1980 darbesi sonrası MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nın savcılığını yaptı.

Tunç Soyer çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler”, diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı. Aynı yıllarda Ingela Bendt ve James Downing’in mülteci kamplarındaki Filistinli kadınların dramını anlatan “Geri Döneceğiz” isimli kitabını Türkçeye çevirdi.

Eğitimini tamamladıktan sonra turizm sektöründe çalışmaya başladı. Beş yıl boyunca turizm sektöründe görev aldı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. 1991 yılında şirketiyle Seferihisar’da bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetti.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı, ardından üç yıl boyunca başkanlık görevini yürüttü.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir için sağlanabilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporu sunduğu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreteri olarak görevlendirildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı. 2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus