Kılıçdaroğlu: “Kartal’daki binaya kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına, Kartal’da çöken binada yaşamını yitiren 21 yurttaşı anarak başladı. CHP lideri şöyle konuştu:

“İsteriz ki ülkemizde acı bir olay yaşanmasın ama Kartal’da bir bina çöktü ve 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. O bina ile ilgili çok şey biliyordum. Ama enkazın altında insanlar varken, onu politik bir sürecin parçası haline getirmekten kaçındık. O binayı kaçak yaptıran, kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum’da Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Herkes bu gerçeği bilsin!”

Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısındaki konuşmasına şöyle devam etti:

“İmar affı sağlam binalara çıkar. Neden çürük binaları imar affı kapsamına alıyorsun?”

“İmar affı çıkarıyorlar. İmar affı sağlam binalara çıkar. Neden çürük binaları imar affı kapsamına alıyorsun? Bir de iftira atıyorlar ki Kartal Belediye Başkanımız olay yerine gitmemiş. Hayır, Kartal Belediye Başkanımız Altınok Öz başından beri oradaydı. Deprem olsa kim bilir, kaç bina daha yıkılacak! 99 depreminin üstünden 20 yıl geçti. 20 yılda İstanbul’da ne yapıldı, hangi önlemler alındı? İstanbul’u tescilli tabut haline getirdiler.”

“Bütün kentleri ormana döndüreceğiz”

CHP’nin belediye başkan adaylarının belirlenme süreciyle ilgili eleştirileri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “İzmir’de Tunç Soyer’i, Adana’da Zeydan Karalar’ı, ilçe belediye başkanı olan isimleri büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterdik. Bu geleneği başlatmış olduk, bu böyle devam edecek.Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmadığını yaptı; 11 ilçeye 11 okul yaptı” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“17 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, çocuklar açlıktan öldü. Bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insana sevgi olacak. Çocuklarımızı baş tacı yapacağız. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Kimsenin işine son verilmeyecek. Asgari ücret 2 bin 200 TL olacak. Bütün kentleri ormana döndüreceğiz.”

“FETÖ’nün para babaları dışarıda, öğrenciler içeride”

“Geçen grup toplantısında Fettah Tamince’den bahsettim. 17-25 Aralık’tan sonra, bu beyefendi Pensilvanya’ya gider. Kendisi de söylüyor. Kimlerle gittiğini soruyorlar. ‘İsimlerini hatırlamadığını’ söylüyor. Buna dokunan var mı? Kimse dokunmuyor. Yine 17-25 Aralık’tan sonra ailesi Bank Asya’ya para yatırıyor. Buna dokunan yok ama Bank Asya’nın önünde biri geçtiyse yakaladılar, devlet memuru ise devlet memuriyetinden attılar. Bununla ilgili çok sayıda kişi bunun Gülen Cemaati’nin bir unsuru olduğunu söylüyor. Bu adam nasıl oluyor da dışarıda, nasıl oluyor da askeri öğrenciler içeride? Fettah Tamince’nin avukatları, Erdoğan’ın avukatlarıdır da ondan. Para babaları dışarıda, öğrenciler içeride.”

“KPSS’de Türkiye birincisi olur, mülakatta elenir. Bu mudur adalet?”

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında KPSS birincisi fizik öğretmeninin mülakatta elenmesini partililere hatırlatarak, “Bir anne baba düşünün, çocuğu okusun diye boğazından keser, üniversiteye gönderir ve mezun olur üniversiteden. Deniz Eren Demir’den söz ediyorum. Fizik öğretmeni adayı. KPSS’ye girer ve Türkiye birincisi olur. Sözlüye girer, mülakatta elenir. Bu mudur adalet? Bunların yatacak yeri yok” diye konuştu.

Erdoğan’ın  ‘Sivas’ta bizden önce üniversite mi vardı?’ sözünü de hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

“1974’te yapılan üniversiteyi görmüyor, binlerce kişiyi toplayıp ‘Benden önce burada üniversite yoktu’ diyor. Devlet adamı pozisyonunda olan kişi halkına yalan söylemez. Ama Erdoğan haklı tabi. Erdoğan’a göre memlekette üniversite yoktu, onunla beraber kuruldu. Erdoğan yokken, bu memlekette uçak yoktu, gemi yoktu, otobüs bile yoktu. Erdoğan’dan önce hiç fabrika bile yoktu. Bir şeyin altını özenle çizelim: Erdoğan’dan önce hiç bu kadar yalancı yoktu.”

“Eğer hal esnafı ve pazarcılar teröristse en büyük terörist sensin”

Erdoğan’ın hal esnafını ve pazarcıları terörist olarak gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “Hal esnafı ve pazarcılar terörist oldu bunların gözünde. Peki bu zam teröristlerine ne diyeceğiz. Doğal gaza zam yapan, elektriğe zam yapan, köprüye zam yapan teröriste ne diyeceğiz? Eğer onlar teröristse en büyük terörist sensin” dedi.


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus