IŞİD’in sayısız İngilizce yayınını seslendiren 35 yaşındaki Kanadalı Muhammed Halife yakalandı: “Hayır, pişman değilim”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times’tan alıntıdır.

Dört yıl kadar önce FBI, IŞİD’in Suriyeli rejim askerlerini kendi mezarlarını kazdıktan sonra infaz etmesini gösteren en meşhur videolarından birinde seslendirme yapan kişinin tespit edilmesi için kamuoyuna çağrıda bulunmuştu.

Akıcı, Kuzey Amerika aksanıyla konuşan adamın sesi, sayısız IŞİD videosu ve radyo yayınında duyuluyordu. Bu adam, terörist grubun ideolojisi hakkında bilgi edinmek isteyen ABD’liler ve diğer İngilizce konuşanlar için meçhul bir isyancı olarak görev yapmaya devam edecekti.

Şimdi 35 yaşında olan bu Kanadalı, Toronto’da üniversite okumuş ve IBM ile bağlantılı bir şirketin haberleşme teknolojileri bölümünde çalışmış.

Geçen ay ABD destekli milisler tarafından yakalanan Muhammed Halife, “Savaşın Ateşleri” (Flames of War) adlı IŞİD videosunun sesi olmasının hikayesini ilk defa New York Times’a anlattı. Kendini, ABD’li gazeteci James Foley’in başının kesilmesi ve Ürdünlü bir pilotun yakılması gibi olayların görüntülerini yayınlayan IŞİD Medya Bakanlığı’nda, sıradan bir çalışan olarak tanıtıyor.

Halife’nin seslendirdiği ünlü videodan bir sahne.

Kuzeydoğu Suriye’de bir hapishanede kalan Halife, “Hayır, pişman değilim” diyor, “Beni sorgulayanlar da aynı şeyi sordu, onlara da aynı cevabı verdim.”

Saatler süren röportaj sırasında ara ara sırıtan zayıf, ufak tefek bir adam olan Halife, çocukken ailesiyle birlikte Suudi Arabistan’dan Kanada’ya göçtüğünü belirtiyor. Sonrasında bilgisayar sistemleri teknolojisi üzerine eğitim almış ve grubun YouTube videolarından ilham alıp Suriye’ye gidene kadar bir şirkette çalışmış.

Terörizm uzmanları, Halife’nin İngilizce konuşan kişilerin gruba katılmasındaki rolünün abartılamayacağı fikrinde. 55 dakikalık “Savaşın Ateşleri” videosu, Avustralya, Britanya ve ABD’den katılımların artmasında kritik bir role sahip.

CNN’nin Halife ve onun seslendirdiği video hakkındaki yayını.

New York Times’ın bilgisine başvurduğu üç ses uzmanının üçü de videolarda konuşan kişinin yüksek ihtimalle Halife olduğunu belirtti. Sonrasında ABD’li bir yetkili de anlatıcının Halife olduğunu teyit etti.

Yakalanan eski IŞİD savaşçısı Muhammed Ali, Halife’nin tespit edilmesinde önemli rol oynadı.

Video Halife için parlak bir kariyerin başlangıcıydı. Sonrasında IŞİD’in elindeki en etkili İngilizce propaganda aleti olan onlarca videoyu daha seslendirdi. Kanada’da radikalleşme üzerine çalışan önde gelen araştırmacılardan Amarnath Amarasingam, Halife’nin “bir sembol, son dört-beş yıldır İngilizce konuşan dünyaya hitap eden IŞİD’in sesi” olduğunu belirtiyor.

Halife, IŞİD topraklarında evlendiği eşinin ve iki çocuğunun akıbetinden habersiz olduğunu söylüyor.

Yakalandıktan bir ay sonra Halife’nin geleceği hâlâ belirsiz. Kanada’dan Halife’nin iadesi için henüz herhangi bir girişim olmamış.

Konuyla ilgilenen araştırmacı Amarasingam, gazeteci Stewart Bell ile Suriye’ye giderek Kanadalı savaşçıyla görüşmüş. Halife’nin arkadaşı olan başka bir savaşçı Muhammed Ali, onun savaş adı Ebu Rıdvan olan Afrika kökenli bir Kanadalı olduğunu söylemiş.

“Savaşın Ateşleri” adlı video, İngilizce konuşan ülkelerdeki katılımın artmasında kritik role sahip.

Gazeteye verdiği röportajda Halife Cidde’de doğduğunu, ailesinin aslen Etiyopyalı olduğunu ve Toronto’daki Seneca Koleji’nde bilgisayar sistemleri teknolojisi okuduğunu söylüyor.

2013’te Suriye’ye geçen Halife, ileride IŞİD’in savaş bakanı olacak Gürcistanlı Ömer el-Şişani liderliğindeki Muharicin vel Ensar Tugaylarına katılmış. Grup 2013’te IŞİD’e katılmadan önce Halife, çoktan IŞİD’in medya bakanlığında çalışmaya başlamış.

İnfaz videolarının çekiminde hiçbir rolü olmadığını öne süren Halife, “Ben sadece sestim” diyor ve sadece kendisine verilen metinleri okumakla sorumlu olduğunu belirtiyor.

2014’te ABD hava operasyonlarının başlamasıyla her şey değişmiş. Şehir merkezlerini boşaltarak sivillere yakın olmanın kendilerini koruyacağını düşünerek evden eve taşınmaya başlamışlar. IŞİD topraklarını kaybedince medya ekibi Rakka’yı terk etmiş ama aktif olarak çalışmaya devam etmiş. Halife, grubun Suriye’deki son topraklarında halen 20 kadar aktif medya grubunun bulunduğunu tahmin ediyor.

Geçen ay yakalanmadan hemen önce Halife, medya işini bırakıp IŞİD’i savunmak için eline bir Kalaşnikof almış. Suriye Demokratik Güçleri’nden yetkililer Halife’nin kendi mevzilerine saldırmaya çalıştığını söyledi.

Uzun süren çatışmadan sonra, anlattığına göre, yaralanmış ve yalnız başına kalmış. Seslendirdiği videolarda meydan okuyan ve asla pes etmeyeceklerini söyleyen bu sesin sahibi, altı yıl süren savaştan sonra, kendi dediğine göre, asla yapmayacağını düşündüğü bir şeyi yapmış.

“Tükenmiştim. Mermim bitmişti. Bana teslim olma çağrısı yapıyorlardı, sonra gittim silahımı attım.”  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus