Trump-Kim zirvesi erken bitti, taraflar anlaşamadı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki zirve beklenenden erken bitti. İki lider, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasında ve ekonomik konularda anlaşamadı. Trump, Kim ile yeni bir görüşmenin planlanmadığını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada görüşme “çok iyi” ve “yapıcı” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Şu aşamada herhangi bir anlaşmaya varılmadı” denildi.

Bir imza töreni yapılması da beklenmezken, görüşme aniden sonuçlanınca Trump da oteline döndü.

Trump daha sonra düzenlenen basın toplantısında, görüşmenin erken bitmesinden Kuzey Kore liderini sorumlu tuttu. Trump, “Benden tüm ekonomik yaptırımların kaldırılmasını istediler. Bunu kabul edemezdim. Bazen masadan kalkıp gitmek gerek. Bu da öyle bir andı” dedi.

ABD Başkanı, Kim’in nükleer denemeleri ve füze denemelerini sona erdirme sözü verdiğini, ancak ülkesini nükleer silahlardan tam anlamıyla arındırmayacağını söylediğini aktardı. Trump’ın dediğine göre Kim, “Ülkenin bazı bölgelerini silahsızlandırabilirim” diye konuştu.

Trump ve Kim, ikinci kez bir araya geldi. Tarihi zirve için seçilen yer, Vietnam’ın başkenti Hanoi idi. Özellikle Trump, yaptığı açıklamalarla zirveden beklentilerin yükselmesine neden oldu. Trump, Kim’e “Sizi olağanüstü bir gelecek bekliyor” demişti. Görüşmelerde Kuzey Kore’nin silahsızlandırılmasının yanı sıra, Güney ve Kuzey Kore arasında resmi bir barış anlaşmasının sağlanması konusu da ele alındı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus