İstanbul Sanayi Odası Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin Şubat verilerine göre imalat sanayiindeki daralma ve işten çıkarmalar devam ediyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI’ı (Satınalma Yöneticileri Endeksi), Şubat ayında da 50’nin altında geldi. Endeks Şubat 2019’da 46,4 oldu. Bu değer geçen ay 44,2 idi. Bu son değer ile birlikte Türkiye imalat sanayiinin faaliyet koşullarındaki yavaşlama eğilimi 11’inci ayı da geride bırakmış oldu.

İmalat PMI’nda eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm veriler sektörde iyileşmeye, 50’nin altındaki tüm veriler sektörde daralmaya işaret ediyor.

Endeksi hazırlayan İSO’nun veriler ile ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Anket sonuçlarına göre, ocakta 44,2 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Şubat’ta son altı ayın en yüksek düzeyi olan 46,4’e yükseldi. Ancak faaliyet koşullarındaki yavaşlama eğilimi 11’inci ayı geride bıraktı. Manşet endeksteki eğilime paralel olarak üretim de Ocak ayına kıyasla daha düşük oranda geriledi. Yeni siparişlerdeki yavaşlama üst üste beşinci ay olacak şekilde hız kesti. Yeni ihracat siparişlerinin büyüme bölgesine geçmesi, toplam yeni iş akışını destekledi.”

“Firmalar Şubat ayında da istihdamı azalttı”

“Yeni siparişlerin yavaş seyri, firmaların Şubat ayında da istihdam azaltmasına neden oldu. Yine de yedi aydır devam eden bu süreçte en sınırlı istihdam azalışı Şubat’ta gerçekleşti. Türk Lirası’ndaki zayıflık, girdi maliyetlerinde bir kez daha aylık bazda artışa neden oldu. Enflasyon oranı Ocak ayına göre hafif çapta yükseldi, ancak 2018 yılı boyunca gözlenen seviyelerin belirgin bir şekilde altında kaldı. Maliyet yüklerindeki artışın yansıması olarak firmalar ürün fiyatlarında da artışa gitti. Ancak görece zayıf talep koşulları, satış fiyatlarındaki artışın hayli sınırlı kalmasına neden oldu. İmalatçılar satın alma faaliyetlerini Şubat ayında azaltırken hem girdi hem de nihai ürün stoklarında azalma kaydedildi.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus