İddia: Katar Dünya Kupası’nın ev sahipliğini kazanmak için FIFA’ya gizlice 880 milyon dolar ödedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Katar yönetiminin, 2022 Dünya Kupası organizasyonunun kendilerine verilmesi karşılığında FIFA’ya gizlice 880 milyon dolar aktardığı iddia edildi.

İddialarla ilgili belgeleri yayınlayan İngiliz Sunday Times gazetesinden The Telegraph’ın aktardığı habere göre; Katar ve FIFA arasındaki 400 milyon dolarlık ilk gizli ödeme, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesinden 21 gün önce gerçekleşti. Söz konusu tekliften yaklaşık üç yıl sonra Katar FIFA’ya, ev sahipliğini kazanmasındaki katkılarından ötürü 480 milyon dolarlık bir ödeme daha yaptı. Böylece Katar’ın FIFA’ya yaptığı toplam ödeme miktarı 880 milyon doları buldu.

İsviçre polisi soruşturma yürütüyor

Habere göre, Katar’ın yaptığı bu ödemeler İsviçre polisinin halen yürütmekte olduğu rüşvet soruşturmasına dahil edilmiş durumda.

Gazetenin haberine konu olan belgelere göre, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife es Sani’nin sahibi olduğu devlet televizyonu Al Jazeera’nin yöneticileri FIFA ile naklen yayın hakları için dev bir bütçe içeren bir sözleşmeye imza attı. Sözleşmeye göre, Katar’ın Dünya Kupası’nın ev sahipliğini elde etmesi durumunda FIFA’ya ek olarak 100 milyon dolarlık ödeme daha yapılacaktı.

Katar yönetimi iddialara konu olan 880 milyon dolarlık meblağın naklen yayın hakları için oluşturulan bir fona aktarıldığını savunuyor.

FIFA ise Sunday Times gazetesinde yer alan iddialarla ilgili olarak bir açıklama yapmayı reddetti.

Katar’ın Dünya Kupası’nı düzenleme hakkını dağıtılan yüksek miktarlardaki rüşvetlerle elde ettiği yönündeki iddialar uzun zamandır gündeme geliyor. Katar 2022 Dünya Kupası’nın ev sahipliğini, 2010 yılında kazanmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus