TÜİK büyüme verilerini açıkladı: Türkiye resmen “ekonomik durgunluk” içinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) ilişkin verileri açıkladı. Buna göre Türkiye 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 oranında küçüldü. 

Büyüme 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4, ikinci çeyreğinde yüzde 5,3, üçüncü çeyrekte ise 1,8 oranında gerçekleşmişti. Büyümede arka arkaya iki çeyrek süren daralmaya son çeyrekte gelen yüzde 3 oranındaki gerileme de eklenince Türkiye resmen bir resesyona (ekonomik durgunluk) yuvarlanmış oldu. 

2018 yılının geneline bakıldığında ise Türkiye ekonomisinin yüzde 2,6 oranında büyüdüğü görülüyor. 

Milli gelir 9.632 dolar

TÜİK verilerine göre 2018 yılında kişi başına GSYH, cari fiyatlarla 45 bin 463 lira, ABD Doları cinsinden ise 9 bin 632 dolar olarak hesaplandı.

Sanayi ve inşaat daraldı

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre inşaat sektörünün yüzde 8,7, sanayinin yüzde 6,4, tarımın yüzde 0,5, hizmetler sektörünün de yüzde 0,3 oranında daraldığı görülüyor. Hane halkı nihai tüketim harcamaları da 2018 yılı dördüncü çeyreğinde yüzde 8,9 oranında azaldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar