Hukukun Üstünlüğü Platformu kurucularından Levent Mazılıgüney: “AB, Türkiye ile ilişkileri askıya almak yerine farklı yöntemler bularak insan haklarının gelişmesine katkıda bulunabilir”

Aralık 2018’de kurulan ve kendilerini “15 Temmuz darbe girişiminin ardından, OHAL ve sonrasında baskı altına alınan hukukçuların kurduğu insan haklarını, tam demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü öncelleyen bir sivil girişim” olarak nitelendiren Hukukun Üstünlüğü Platformu, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin durdurulmasını oylayacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerine bir mektup gönderdi.

13 Aralık’taki Genel Kurul oturumunda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulması yönündeki Dış İlişkiler Komitesi’nin kararını oylayacak olan Avrupa Birliği Parlamentosu’nun tüm üyelerine gönderilen mektupta, “ülkedeki politik duruma rağmen, Türkiye ile müzakerelerin durdurulmaması yönünde oy kullanmaları” çağrısında bulunuldu.

Yaptığımız söyleşide, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen hak ihlallerine dikkat çeken Platformun kurucularından Levent Mazılıgüney, tüm bunlara rağmen Avrupa Birliği’ne üyelik amacının Türkiye’de insan hakları, hukuk devleti ve demokrasinin gelişimi açısından halen çok önemli bir dinamik olduğunu vurguladı.

Söyleşinin tamamını dinlemek için:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar