Reuters: Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye ile koordineli hava saldırısı düzenledi

Rus savaş uçaklarının, İdlib’de El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) örgütüne ait silah depolarına Türkiye ile koordineli şekilde hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Rus haber ajansı RIA’nın Rusya Savunma Bakanlığı’na dayanarak geçtiği bildirilen haberde, militanların Suriye’nin batısındaki Rus hava üssü Hmeym’e saldırı hazırlığında olduğu kaydedildi.

Şam yönetimine karşı savaşan cihadcı grupların kontrolündeki son vilayet olan İdlib, Astana görüşmeleri çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilmiş; Türkiye Rusya ile vardığı mutabakat çerçevesinde bu grupların çatışmasızlık rejimine uymasını sağlama görevini üstlenmişti. Mutabakata göre İdlib’i çevreleyen 15 kilometrelik şerit ağır silahlardan arındırılırken, başta HTŞ olmak üzere radikal bazı grupların bölgeyi terk etmesi sağlanacaktı. Ancak verilen sürede çekilme gerçekleşmedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 8 Mart’ta İdlib’in dışındaki sınır bölgesinde Rusya’nın, silahtan arındırılmış bölgede de Türk Silahlı Kuvvetlerinin devriye nöbetine başlayacağını duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar