Boeing 737 MAX soruşturması: Düşen uçağın pilotu kuleye uçağı kontrol edemediğini söyledi

Etiyopya’da düşen uçağa ait kara kutu Paris’te inceleniyor. Dünya havacılık sanayi, bu facia ile dört ay önce Endonezya’da yaşanan kaza arasında benzerlikler olup olmadığını merak ediyor.

Etiyopya’da düşen uçağın kara kutusu.

Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nden yapılan açıklamada düşen iki uçağın da kalkar kalkmaz benzer sorunlar yaşadığı belirtildi. Her iki uçağın da yükselemediği sanılıyor.

Pilottan kuleye: “Yükselemiyorum, uçağı kontrol edemiyorum”

Kule ile pilot arasındaki son konuşmalar çarpıcı.

Buna göre pilot kalkıştan sadece bir dakika sonra kuleye “Uçağı kontrol edemiyorum, yükselemiyorum” dedi. Üçüncü dakikada ise pilot geri dönmek istedi. Kule ile pilot arasındaki bağlantı beşinci dakikada kesildi.

Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi uçaklar.

Soruşturmada ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Etiyopya uçağının enkazında bulunan bir stabilizatör parçasının konumu, Endonezya uçağı ile aynıydı. Uzmanlara göre bu durum, pilotların uçağın kontrolünü ellerinden kaybettiğini gösteriyor. Görgü tanıkları, Etiyopya uçağının burun üstü çakıldığını anlattı.

Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8, geçen hafta sonu kalkıştan hemen sonra düştü, kazada 35 ülkeden 157 kişi hayatını kaybetti. Bu, Endonezya’da 189 kişinin ölmesinden sonra aynı model Boeing’in karıştığı ikinci ölümcül kaza. İki kaza arasındaki benzerlikler yolcuları korkuttu ve Boeing’in değerinden 26 milyar doları götürdü.

Enkazdaki aramalar sürüyor.

Boeing 737 MAX’ların uçuşları tüm dünyada durduruldu. Yeni 737 MAX’ların üretimine devam edilse de sipariş alınmıyor. ABD’li yetkililere göre bu uçaklar daha haftalar boyunca uçamayacak. Boeing, uçaklarının güvenli olduğu konusunda ısrarcı. Firma irtifa yazılımlarını da yenileyeceğini duyurdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar