İslamofobik saldırıların tarihçesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya genelinde, özellikle de gelişmiş ülkelerde Müslümanlar, yeniden yükselişe geçen ırkçılığın en büyük hedefi. Suriye İç Savaşı’yla yoğunlaşan Batı’ya göç dalgası, bu ülkelerde ırkçı söylemlerin kendisini yeniden kurgulaması için yeni bir zemin yarattı.

Artan ırkçılık bu toplumlarda çokkültürlülük, bir arada yaşam gibi kavramlara zarar verirken, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı gruplar Müslüman göçmenlere yönelik şiddet eylemlerini sıklaştırıyor. Yeni Zelanda’da resmi olarak 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, bu islamofobik saldırılar zincirinin son halkası.

2010 – İsveç

Ekim 2010’da İsveç’in Malmö şehrinde ırkçı Peter Mangs, 11 gün içinde seri olarak çoğu Ortadoğulu ve Afrikalı 13 kişiyi yaralamış, bir İsveçliyi ise öldürmüştü. 2003 yılında da iki göçmeni öldüren Mangs, 13 kez cinayete teşebbüs, 3 kez ise cinayetten müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

2011 – Norveç

Temmuz 2011’de Anders Breivik adlı Norveçli aşırı sağcı saldırgan, bir devlet binasına bombalı saldırı düzenleyip yedi kişiyi öldürdükten sonra göçmen yanlısı politikalarıyla bilinen İsveç Sosyal Demokrat Partisi’nin düzenlediği gençlik kampına giderek 69’u 18 yaşın altındaki 77 kişiyi öldürmüştü.

Anders Breivik 2017’de bir duruşma sırasında Nazi selamı verirken.

Breivik saldırı sonrası duruşmalarda sürekli katliamın meşru olduğuna inandığını söyleyip ara ara da Nazi selamı vermişti.

Almanya – 2011

2011 yılında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) isimli Neo-Nazi grubun, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürdüğü ortaya çıkarılmıştı.

Grup üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, örgüt üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

Temmuz 2018’de sonuçlanan davada, grubun hayatta kalan tek üyesi Zschaepe müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş, gruba yardım etmekle suçlanan diğer dört kişi ise çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Grubun 88 kişilik cinayet listesinde önemli milletvekilleri ile Türk ve Müslüman grupların ileri gelen isimleri olduğu ortaya çıkarılmıştı.

İngiltere – 2013

Ekim 2013’te Ukraynalı Pavlo Lapşin, iş amaçlı aldığı bir bursla geldiği Birmingham’da, önce akşam namazından dönen 82 yaşındaki Muhammed Saleem’i sırtından bıçaklayarak öldürdü, sonra da bir camiye bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda ölen olmadı. Lapşin saldırılarının ardında ırkçı motivasyonlara sahip olduğunu kabul etti.

Fransa – 2015

Ocak 2017’de Fransa’da bıçaklı bir saldırgan, Faslı bir adamı eşinin önünde 17 kez bıçaklayarak öldürdü. 28 yaşındaki saldırgan, bir çocuk babası adamı bıçaklarken “Senin tanrın benim, senin İslam’ın benim” diye bağırdı.

İsveç – 2015

İsveç’in Trollhattan kasabasında Ekim 2017’de, 21 yaşındaki bir aşırı sağcı, kılıç kullanarak biri öğrenci, diğeri öğretmen iki göçmeni öldürdü. Sonradan saldırganın Nazi sempatizanı olduğu öğrenildi. Ülkede şok etkisi yaratan olaydan sonra İsveç Başbakanı cinayetlerin işlendiği okulu ziyaret etti.

Almanya – 2016

Alman-İran vatandaşı bir saldırgan Münih’te bir alışveriş merkezinde dokuz kişiyi öldürüp 15 kişiyi yaraladı. Saldırganın ateş ederken “Ben Alman’ım” dediği duyuldu.

İngiltere – 2017

İngiltere’nin başkenti Londra’da minibüslü bir saldırgan, bir camiye doğru sürdüğü araçla bir kişiyi öldürürken sekiz kişiyi yaraladı. “Finsbury Park Saldırısı” olarak bilinen saldırıyı Başbakan Theresa May, “mide bulandırıcı” olarak niteledi.

Kanada – 2017

Quebec’te silahlı bir saldırganın düzenlediği silahlı saldırıda altı kişi hayatını kaybetti, 18 kişi ise yaralandı. Saldırı Quebec İslami Merkezi’nde gerçekleşti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus