Erdoğan’ın sözleri Avustralya ile Yeni Zelanda’da infial yarattı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Zelanda’daki terör saldırısını seçim kampanyasında kullanmasına Avustralya ve Yeni Zelanda’dan tepki var. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Erdoğan’ın 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma Günü’nde yaptığı konuşmanın Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu vurgulayarak, Ankara ile ilişkilerin gözden geçirilmesi konusunda “tüm seçenekleri” değerlendireceğini belirtti. Yeni Zelanda hükümeti ise Dışişleri Bakanı Winston Peters’ı açıklamalarla kastedileni yüz yüze görüşerek açıklığa kavuşturmak için Türkiye’ye gönderiyor.

Avustralya Başbakanı Morrison: “Rencide edici ve pervasızca”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart’taki konuşmasında, Yeni Zelanda’daki katliamın failinin Avustralyalı olmasından hareketle, Çanakkale Savaşı’ndan beri Türkiye’ye karşı kin beslendiğini söyleyerek, “Dedeleriniz geldi, kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız” demişti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison bu konuşma üzerine Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u makamına çağırdı. Görüşme ertesinde canlı yayında açıklama yapan Morrison, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin Avustralyalılar için son derece rencide edici olduğunu ve böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Morrison Büyükelçi Karakoç’un kendisine sunduğu “seçim atmosferi”, “anın coşkusuyla fevren” gibi gerekçeleri kabul etmediğini, bu sözlerin geri alınmasını istediğini kendisine bildirdiğini de söyledi. Morrison 25 Nisan’daki Anzak günü kutlamaları için Gelibolu’ya seyahat etmeyi düşünen Avustralya vatandaşları için Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının gündeme gelebileceğini, bu bağlamda Ankara ile ilişkiler konusunda tüm seçeneklerin masada olduğunu kaydetti. Başbakan Morrison Mustafa Kemal Atatürk’ün Gelibolu’da ölen Anzak askerleri için sarf ettiği sözlere de atıf yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşımının bu ruhla bağdaşmadığını da söyledi.

Çanakkale Savaşları’nda Anzak Koyu’ndan çıkarma yapan Anzak askerleri için Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği sözlerin yer aldığı anıt.

Avustralya Başbakanı, Gelibolu’daki Anzak Anıtı’nda yer alan Atatürk’ün şu sözlerine atıfta bulunuyor: “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın bağrında bulunuyorsunuz. Huzur ve barış içinde uyuyun. Sizler Mehmetçikler ile yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını bu savaşa gönderen analar, göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim çocuklarımız olmuşlardır.”

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı’nı Türkiye’ye gönderiyor

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern

Yeni Zelanda Başbakanı Jacina Ardern ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısı için “Bunun hesabını eğer Yeni Zelanda sormazsa öyle veya böyle biz bunun da hesabını sormasını biliriz” ifadesine açıklık getirilmesini istedi. Ardern, Dışişleri Bakanı Winston Peters’ı “bu sözler için yüzleşmek üzere” Türkiye’ye  göndereceğini ve “yüz yüze” yanlış anlamaların giderilmesine çalışacaklarını söyledi. Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Peters da, saldırının görüntülerinin mitinglerde gösterilmesinin ülke dışında yaşayan vatandaşlarını tehlikeye attığını belirtmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus