Hollanda’daki yerel seçimde göçmen karşıtı FvD senatoya girdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hollanda’da dün yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, göçmen karşıtı Demokrasi için Forum (FvD) oyların çoğunluğunu alarak parlamentonun üst kanadını oluşturan senatoya girdi.

Daha önce senatoda varlık göstermeyen FvD’nin 75 sandalyeden 12’sini kazanmasıyla birlikte, Başbakan Mark Rutte’nin Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) senatodaki çoğunluğunu kaybetti.

Bu sonuçlar, Rutte’nin yasama faaliyetleri için kendi koalisyonu dışındaki partilerin desteğine ihtiyaç duymasını beraberinde getirecek. Nitekim Rutte, sonuçların ardından destekçilerine “Diğer partilerle de konuşmalıyız ki, ülkeyi iyi idare etmeye devam edebilelim” diye seslendi.

Uzmanlar, FvD’nin de Geert Willders’in İslam karşıtı Özgürlük Partisi’yle bir araya gelebileceği öngörüsünde bulunuyor.

FvD, Utrecht’teki terör saldırısına rağmen kampanyasını sürdürmüştü

Seçimler, Utrecht’teki terör saldırısından iki gün sonra yapıldı. Partilerin çoğu saldırının ardından seçim kampanyalarını durdururken, FvD lideri Thierry Baudet, eleştirilere rağmen kampanyasını sürdürmeye devam etmiş, “Hükümet, kültürleri bizimkinden tamamen farklı olan yüzlerce, binlerce insana sınırlarımızı açtı” diyerek Başbakan Rutte’nin göçmen politikalarını eleştirmişti.

Seçimin resmi sonuçları 25 Mart’ta açıklanacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus