Hükümet dövizin cazibesini engellemeye çalışıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 842 nolu Kararı ile bir yıla kadar vadeli döviz mevduat hesaplarında stopaj oranı yüzde 20’ye yükseltildi. Bu oran katılım bankalarındaki döviz katılma hesaplarına ödenen kâr payları için de geçerli olacak. Bir yıldan uzun vadeli mevduatlar için ise stopaj oranı yüzde 18 olacak.

Daha önce, Erdoğan’ın 31 Ağustos 2018 tarihli ve 52 sayılı Kararı uyarınca bir yıla kadar vadeli döviz mevduatlarında stopaj oranı yüzde 16, bir yıldan uzun vadeli hesaplarda ise yüzde 13 uygulanıyordu.

Merkez Bankası verilerine göre 8 Mart ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 104,1 milyar dolar seviyesinde. Kurumların yabancı para cinsinden mevduat ve fonları ise 67,7 milyar dolar.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar