Reuters: ABD F-35’leri teslim etmeyebilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Reuters’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin hem S-400’lere hem de F-35’lere sahip olamayacağını söyledi. Habere göre ABD yönetimi, F-35 savaş uçaklarının teslimatını durdurma yönünde hazırlık yapıyor.

ABD, Rusların geliştirdiği S-400 füze savunma sisteminin, F-35’lerin güvenliğini tehlikeye atacağı endişesini taşıyor. Savunma Bakanlığı müsteşarlarından Katie Wheelbarger, “S-400 bir bilgisayar, F-35 bir bilgisayar. Kendi bilgisayarını düşmanının bilgisayarına bağlamazsın” diye konuştu. Wheelbarger, teslimatın durdurulması konusunda hazırlıklar yaptıklarının açıkladı ve “Karşı tarafa ciddi olduğumuzu gösterdik” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka yetkili ise çeşitli yaptırımların da konuşulduğunu belirtti. Bunlardan biri Eskişehir’de kurulu F-35 motor deposuna alternatif bir yer bulmak. Yetkili, bazı Batı Avrupa ülkelerinde yer bakmaya başladıklarını söyledi. Daha ciddi yaptırımlar da gündemde ama bu F-35 programını da etkileyebilir. Çünkü Türkiye, bu uçakların bazı parçalarının da imalatını üstleniyor.

Türkiye ise S-400’leri satın alıp kullanmak konusunda kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kusura bakmayın bitti bu iş” demişti.

Türkiye, ABD’nin teknoloji paylaşmasını da istiyor. Amerikan yönetimi bunu reddediyor. ABD Türkiye’ye, S-400’ler yerine Patriot sistemini satmak istiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus