Facebook “beyaz ırkçılığı” ve neo-nazizmi tüm platformlarında yasaklıyor

Facebook, nefret söylemiyle mücadele konusunda önemli bir adım attı. Sosyal medya devi, beyaz ırkçılığıyla ilgili her türlü destek, övgüyü ve temsili yasakladı. Yasak önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek.

Facebook’un konuyla ilgili açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.

Sosyal medya devinin açıklamasında “Bu tarz görüşlere daha fazla müsamaha göstermeyeceğiz” denildi. Facebook birkaç ay önce de içerik denetimlerini sıkılaştırmış ve özellikle ırkçıların etkinlikleriyle ilgili paylaşımlara erişimi engellemişti.

Facebook’un yanı sıra, Twitter ve YouTube da bu tarz içerikleri yasaklamaları için baskı altındaydı. Baskılar Yeni Zelanda’da 50 Müslümanın öldüğü terör saldırılarının ardından daha da artmıştı. Avustralyalı saldırgan, eylemini Facebook üzerinden canlı yayınlamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar