ABD-Çin ticaret savaşında sona mı geliniyor: Trump yeni anlaşma için bastırıyor

ABD ve Çin, yaklaşık bir yıldır devam eden ticaret savaşını sona erdirecek anlaşmaya çok yakın. ABD Başkanı Donald Trump bir kez daha Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşecek.

İki gündür başkent Washington’da bulunan Liu He Trump’tan önce Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile bir araya geldi. İkilinin yeni bir ABD-Çin ticaret anlaşmasının taslağı üzerinde anlaşmaya yakın oldukları söyleniyor. Taslak hakkında bilgi sahibi olanlara göre, yeni anlaşmayla Amerikan şirketleri Çin’de şirket sahibi olacak. Taslağa göre, Çin’in de ABD’den aldığı malların miktarını 2025’e kadar artırması öngörülüyor. Anlaşmaya varılamayan konu ise, iki ülkenin son bir yılda birbirlerine yükledikleri 360 milyar dolar tutarındaki vergiler.

Eğer anlaşma sağlanırsa, iki ülke liderinin imza atacağı bir tören yapılacak. Bu törenin tarihi de bugünkü Trump-Liu He görüşmesinde belli olabilir. Çin, törenin üçüncü bir ülkede yapılmasını istiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar