Aşırı yağış ve seller nedeniyle iki haftada 70 kişinin öldüğü İran’da 6 kent için daha tahliye emri verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İran uzun yıllardır eşi görülmemiş bir sel felaketiyle karşı karşıya. Ülkenin geniş kesimlerinde etkili olan yağışların yol açtığı seller sonucu iki hafta içinde 70 kişi hayatını kaybetti.

İranlı yetkililer ülkenin batısındaki Huzistan eyaletinde 6 kent için daha tahliye emri verdi. Daha önce yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı eyalet başkenti Ahvaz’ın da aralarında bulunduğu 11 kent ve onlarca köy ve kasaba tahliye edilmişti. İçişleri Bakanı Abdulreza Rahmani Fazlı, 5 milyon kişinin yaşadığı eyalette 400 bin kişinin risk altında olduğunu duyurdu.

Aşırı yağış ve seller 19 Mart’tan bu yana ülkede etkili oluyor. Kuzeydoğuda 19 Mart’ta başlayan sağanak yağışlar, 25 Mart’ta da ülkenin batı ve güneybatı kesimlerinde etkili olmaya başlamış, 45 kişinin hayatına mal olmuştu. Yine batı ve güneybatı İran’da 1 Nisan’dan itibaren yeniden başlayan sağanak yağışların tetiklediği seller ölü sayısının artmasına neden oldu. Yetkililer sel felaketi nedeniyle ülkenin karayolu ağının yüzde 36’sına karşılık gelen 12 bin kilometre yolun zarar gördüğünü belirtiyor.

Enerji ve bankacılık sektörünü hedef alan ABD yaptırımları nedeniyle bütçe darboğazı yaşayan İran’da yardım kuruluşlarının zorlandığı bildiriliyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Amerikan yaptırımlarının yardım çalışmalarını olumsuz etkilediğini ve yaptırımlar nedeniyle kurtarma helikopteri alamadıklarını belirterek, Twitter’da “Bu (bize yönelik) bir ekonomik savaş değil, ekonomik TERÖRİZM” paylaşımı yaptı:

Zarif, müteakip twitinde de, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran Kızılayı’na direkt para vererek yardım etmeye hazır olduklarına dair açıklamasını da “YALAN HABER” ibaresi ile paylaştı ve “GERÇEK HABER”in “yasa dışı ABD yaptırımları nedeniyle” Kızılaya para transferi yapılamaması olduğunu vurgulayıp “ABD EKONOMİK TERRÖRİZMİNİN sorumluluğunu almalı” diye yazdı.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus