Kılıçdaroğlu ve Akşener, ortak açıklama yaptı: “YSK aldığı kararlara uymalıdır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim sonuçlarını değerlendirmek için bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Akşener: “Yıldırım tekrar aday olsun”

İYi Parti Genel Başkanı Akşener, 31 Mart’taki seçimin ardından 10 gündür bir kaos ortamı yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

“İnsanların umutları, heyecanı, neşesi ortadan kalkmıştır. 12 Eylül’de biz bunu yaşamadık. Bir darbe liderinin yönettiği Türkiye’de bunu yaşamadık. Milletimiz son derece olgun bir şekilde, demokrasiye olan inancıyla milli irade gaspına kalkışanlara cevabını verecektir. Bir çağrıda bulunuyorum: Sayın Mustafa Şentop istifa ederek, Binali Yıldırım tekrar aday olsun. İYİ Parti olarak destek vereceğiz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, süren oy sayımı tartışmalarına dair YSK’ya 7 maddeyle çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, “YSK, alacağı bir kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız” dedi. CHP lideri, Türkiye’nin çok yoğun ve ağır gündeminin bulunduğunu söylerken, iç politikada, dış politikada, ekonomide, eğitimde bütün sorunların durduğunu, Türkiye’nin İstanbul seçimlerine kilitlendiğine değindi ve şöyle devam etti:

“Çok acı bir olay. Seçim yapıldı, insanlar oylarını kullandı, itirazlar yapıldı, itirazların gereği yapıldı. Şimdi geriye dönüp, ‘Biz bu seçimi nasıl iptal ettirebiliriz?’ bunun arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz, demokrasi kültürünü katlediyoruz. Bir kişinin talebine göre devleti şekillendirmeye, seçimi sonuçlandırmaya ve sonuçlandırırken de onun beklentilerine uygun kararlar çıkarmaya çalışıyoruz. Vahim bir tablo, bütün dünyanın izlediği vahim bir tablo.”

“YSK aldığı kararlara uymalıdır”

Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin itirazlarını görüşen Yüksek Seçim Kurulu’na da şöyle seslendi:

“YSK daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak, ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine, ‘Dur’ demek zorundadır. YSK, ‘Hukukun üstünlüğü mü, yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?’ buna açık ve net cevap vermek zorundadır. ‘YSK’da hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?’ bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle, iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır. Bu, YSK’nın tarihsel sorumluluğudur.

YSK, alacağı bir kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız; beraberlikten, huzurdan, birlikte yaşamaktan, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden yanayız. Üstünlerin hukukundan yana değiliz. YSK’nın şu aşamada alacağı karar, Türkiye’de demokrasinin önünü açacaktır ve tarihsel bir sorumluluğu vardır. Bunu hatırlatmak da bizim görevimizdir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus