Yeni Zelanda bile çevre felaketinin eşiğinde!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Doğal alanları en temiz ülkelerden biri olarak bilinen Yeni Zelanda’nın eşsiz ekosistemlerini ve canlı türlerini hızla kaybetmekte olduğu ortaya çıktı. Yeni Zelanda Çevre Bakanlığı ve İstatistik Kurumu verilerinden yararlanılarak dört yıllık çalışma sonunda hazırlanan bir rapora göre, Güney Büyük Okyanus’taki bu ada ülkesi çevresel felaketin eşiğinde. Environment Aotearoa adıyla yayınlanan rapor, binlerce canlı türünün soylarının tükenme tehdidi altında olduğunu, nehirlerin ise yüzülemeyecek kadar kirlendiğini ortaya koyuyor. Raporda, çevre yıkımının başlıca gerekçeleri ise süt endüstrisi, kentleşme ve küresel ısınma olarak sıralanıyor.

Yeni Zelanda’da 2017 yılında 3,5 milyonu et, 6,5 milyonu süt üretimi için olmak üzere 10 milyon büyük baş, 27,5 milyon da küçük baş hayvan yetiştirildi.

Dünya süt ticaretinin en önemli aktörlerinden biri olan Yeni Zelanda’da son 20 yıl içinde süt üreten inek ve koyun sayısının muazzam ölçüde artmış olması, su kirliliğinin başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Rapora göre, ülkedeki kuyuların yüzde 59’unun suyunda E Coli bakterisi bulunuyor. Göllerdeki balık türlerinin yüzde 76’sı da su kalitesinin kötülüğüne bağlı olarak tükenme tehdidi altında. Rapora göre, acil önlem alınmazsa Yeni Zelanda deniz kuşlarının yüzde 90’ını, sürüngenlerin yüzde 84’ünü de kaybetme tehdidiyle karşı karşıya.  

Biyoçeşitliliğin kaybına yol açan bir diğer faktör yine süt endüstrisinin büyümesine bağlı olarak otlak ve çayırların da genişlemesi. 2012 sonu itibariyle ülkedeki doğal alanların yüzde 51’i -ya otlak alana dönüştürülerek ya da kentleşmeye bağlı olarak- kaybedilmiş durumda. Raporda bir zamanlar Yeni Zelanda’nın yüzde 80’ini kaplayan orman tabakasının da yüzde 26’ya kadar gerilediği kaydediliyor.   

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus