Sri Lanka’da Paskalya ayinlerini hedef alan saldırılarda ikisi Türk vatandaşı en az 290 kişi öldü

Sri Lanka’da Paskalya ayinleri sırasında kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırılarda en az 290 kişi hayatını kaybetti, 500’e yakın kişi yaralandı. Sabah saatlerinde eş zamanlı olarak Kochchikade, Negombo ve Batticaloa’daki kiliseler ve başkent The Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otelleri hedef alındı. İlk patlamalardan birkaç saat sonra ise biri başkent yakınlarında diğeri başkentte olmak üzere iki patlama daha meydana geldi.

Türkiye’nin Sri Lanka Büyükelçisi Tunca Özçuhadar iki Türk mühendisin saldırılarda hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenler arasında 30’a yakın kişinin yabancı uyruklu olduğu bildirildi.

Saldırıların sorumluluğunu üstlenen henüz olmadı. Sri Lanka Savunma Bakanı, sabahki ilk altı patlamanın intihar saldırısı olduğunu, faillerin kimliklerinin tespit edildiğini duyurdu. Olaylarla bağlantılı olarak 24 kişi gözaltına alındı. Ülkede yerel saatle akşam 6’dan sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Okullar da iki gün süreyle tatil edildi.

Ayrıca Facebook ve Whatsapp’ın da dahil olduğu sosyal medya ve mesajlaşma mecralarına “yanlış bilgilerin yayılmasını önleme” gerekçesiyle engelleme getirildi.

Hindistan’ın güneyinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’da, son birkaç yıldır nüfusun çoğunluğunu oluşturan Budistlerin Müslümanlara ait cami ve mülklere yönelik saldırıları artmış, bu nedenle geçen yıl mart ayında ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Sri Lanka’da 1983’te başlayan ve 26 yıl devam eden iç savaş 100 bin civarında insanın hayatına mal olmuş, 2009 yılında Hindu ve Hıristiyan Tamil azınlığın hakları için mücadele eden Tamil Kaplanları’nın Sri Lanka ordusu tarafından yenilgiye uğratılması ile sona ermişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar