ABD, Türkiye dahil sekiz ülkenin İran’dan petrol ithalatı muafiyetine son verdi

ABD Başkanı Donald Trump 2 Mayıs’ta bitecek İran’dan petrol ihracatı muafiyetlerini uzatmama kararı aldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve müttefiklerinin küresel petrol piyasasına yeterli petrolü tedarik etmede kararlı oldukları belirtildi. Trump’ın kararı ham petrol fiyatlarını yüzde 3 artırdı. ABD’nin kasım ayında yeniden başlattığı İran yaptırımlarından altı ay süreyle muafiyet alan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyordu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la varılan 2015 tarihli Nükleer Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından kasım ayında ABD, İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymuştu. Bununla birlikte Washington, Japonya, Çin, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan’a, İran’dan petrol ithal etmeleri için altı ay süre ile muafiyet tanımıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar