Endeks seviyesi 84,7: Kıpırdanmaya rağmen ekonomiye güvensizlik sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Ekonomik Güven Endeksi”nin Nisan 2019 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ekonomik Güven Endeksi 84,7 seviyesinde. Endeks, Mart 2019’da 81,9 seviyesindeydi. 

TÜİK açıklamasına göre güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Nisan ayında Tüketici Güven Endeksi 63,5 değerine, Reel Kesim Güven Endeksi 100 değerine ve Hizmet Sektörü Güven Endeksi 83,1 değerine yükseldi. Nisan ayında Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi 90,6 değerine, İnşaat Sektörü Güven Endeksi ise 53,9 değerine geriledi.

100’ün altı kötümserliğe işaret ediyor

Ekonomik Güven Endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks. 

Ekonomik Güven Endeksi’nin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar