Washington Post: Başkan Trump 2019’un ilk dört ayında günde ortalama 20 yalan söyledi

Washington Post (WP) gazetesinin veri doğrulama servisine göre, bugün Beyaz Saray’daki 830. gününü dolduran ABD Başkanı Donald Trump bu süre boyunca en az 10 bin 111 yanlış ya da yanıltıcı iddiada bulundu.

WP, göreve geldiği ilk günden bu yana Başkan’ın sarf ettiği her sözü, yaptığı her açıklamayı, paylaştığı her bir iddiayı veri doğrulamasına tabi tutuyor. En son 27 Nisan’da açıklanan veriler ise, Trump’ın yalan-yanlış bilgi verme konusunda gün geçtikçe ustalaştığını ortaya koyuyor. Buna göre Başkan, her yıl artan sayıda yalan söylüyor.

WP’nin verilerine göre,  Trump’ın 2017 yılında verdiği hatalı bilgilerin (ve ortaya attığı asılsız iddiaların) günlük ortalaması 5 iken, 2018 yılında üçe katlanıp 15’e çıkmış. Başkan Trump 2019 yılının ilk dört ayında ise öyle çok yanlış ve yanıltıcı açıklama yapmış ki, günlük ortalaması 20’ye yükselmiş. Gazete Trump’ın 25-27 Nisan tarihleri arasındaki üç günlük dönemde sadece Twitter’dan 171 hatalı bilgi paylaştığını yazıyor.

Başkan’ın yanıltıcı iddialarda bulunduğu konuların başında ise göçmenlik meseleleri geliyor. Mesela Trump, Meksika sınırına çekilmesini istediği duvar için tam 170 kez “inşa edildi” demiş. Oysa Trump’ın bu arzusunun gerçek olabilmesi için ihtiyaç duyduğu paranın Kongre tarafından verilmediği, mevcut bariyerlerle dikenli tellerin onarımı dışında sınır boyunda inşa edilen bir şey olmadığı biliniyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar