Kemal Kılıçdaroğlu: “YSK bu süreci sonlandırmalı ve Ekrem İmamoğlu’nu İBB Başkanı ilan etmeli”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde kendisine Çubuk’ta yapılan saldırı, yerel seçimler, ekonomi ve Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanlarının yeniden hapse girmesi vardı. CHP liderinin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Asıl görev şimdi başlıyor”

“Demokrasidir baharı yaşatan. Altı büyükşehir belediye başkanımız vardı, yeniden seçildiler. Ankara’ya Mansur Yavaş baharı getirdi, Ekrem İmamoğlu İstanbul’a baharı getirdi, Zeydan Karalar Adana’ya baharı getirdi, Vahap Seçer Mersin’e baharı getirdi, Muhittin Böcek Antalya’ya baharı getirdi. Baharı getirmek kolay, baharı sürdürmemiz lazım. Asıl görev şimdi başlıyor.”

“İmamoğlu’nu bir an önce belediye başkanı olarak ilan edin”

“Bir arkadaşımız var. Mazbatasını aldı ama YSK hâlâ karar vermedi. Aradan bir ay geçti. Hukukun üstünlüğünü savunduk. YSK’daki yargıçlar Yargıtay ve Danıştay’dan gidiyor. Bunlar her ortamda hukukun üstünlüğünü savunmalıdır. O nedenle YSK’nın bu süreci bir an önce sonlandırması ve Ekrem İmamoğlu’nu bir an önce belediye başkanı olarak ilan etmesini bekliyoruz. Siz ne bekliyorsunuz?”

“Damat ballarla, kaymaklarla besleniyor”

“Dolar aldı başını gidiyor, beylerin keyfi yerinde. Hâlâ ekonomide iyiye gidiyoruz diye açıklama yapıyorlar. Terörle işbirliği yapıyor diyorlar. Terörle işbirliği yapan sensin, vatandaşla işbirliği yapan benim. Bir dönem teröristlerin her dediğini yapanlar onlar, bu ülkenin vatandaşlarının derdini dile getiren genel başkan da benim. Ekonomiyi damada emanet etmişler. Damat işsizlik nedir biliyor mu, kira ödüyor mu? Damat ballarla kaymaklarla besleniyor.”

“Hukuksuzluğu namuslu yargıçlar düzeltecektir”

“Derdimiz sadece ekonomi değil. Musa Kart hapse atıldı. Hakan Kara hapiste, Güray Öz hapiste. Cumhuriyet gazetesinin yazarları bunlar. Bunları FETÖ’yle suçluyorlar. Nasıl oluyor da bunlar FETÖ’cü oluyor? Ortada bir hukuksuzluk var. Bunun düzelmesi lazım. Bunu düzeltecek olan da iktidar sahipleri değildir. Bunu namuslu yargıçlar düzeltecektir. Osman Kavala 546 gündür hapiste. Ortada daha iddianame yok. Eren Erdem 305 gündür hapiste. Eren Erdem’in hapiste kaldığı her gün onun şeref madalyası olarak, tarihte hak ettiği yeri alacaktır. Hayatı FETÖ ile mücadeleyle geçmiş, FETÖ’den içeride.”

“Saldırganların PKK’dan farkı yok”

“Hayatımda iki kez polisin zırhlı aracına bindim. İlki Artvin’deydi. Saldırıyı yapanlar PKK idi. Akkuzulu köyündeki saldırganların PKK’dan farkı yok. PKK ülkeyi bölmek, parçalamak istiyor, bunlar da aynı amaçta. Biz sakinliğimizi koruduk. Evde iki kez İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile konuştum. Mitingde kucaklayıcı bir dil olsun diye. Bu partinin koltuğunda ilk oturan kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür, hiç kimse bunu unutmasın. Boynunda idam fermanı ile ülkeyi kurtardı.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus