İsrail’in Gazze saldırıları: Sekiz Filistinli ile bir İsrailli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında şu ana kadar aralarında hamile bir kadın ile 14 aylık bebeğinin de bulunduğu sekiz Filistinli hayatını kaybetti. Gazze’den İsrail’e fırlatılan roketlerden birinin Aşkelon’da bir eve isabet etmesi sonucu da bir İsrailli öldü.

İsrail ordusunun dünkü hedeflerinden biri Anadolu Ajansı’nın (AA) ofisinin de bulunduğu binaydı. Saldırı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak kınama mesajı yayınladı.

AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ise saldırının basın özgürlüğünü hedef aldığını söyledi, çalışanların, saldırıdan kısa süre önce binayı terk etmesinin can kaybını önlediğini belirtti.

İsrail ordusu dün Hamas’ın askeri istihbarat ve güvenlik güçlerine ait ofislerin bulunduğu bir binayı bombaladığını duyurmuştu.  

İsrail ordusu, cumartesi gününden itibaren Filistin tarafından en az 430 füze saldırısı düzenlendiğini, bu füzelerin çoğunun Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini duyurdu.

Cumartesi sabahından bu yana Gazze’den de İsrail’e 400’den fazla roket atıldığı ve bu roketlerin çoğunun Demir Kubbe sistemiyle havada imha edildiği açıklandı.

İsrail Gazze’ye hava saldırılarına gerekçe olarak, cuma günü bir İslami Cihad militanı tarafından sınırdaki İsrail askerlerine ateş açılmasını göstermişti. İki İsrail askerinin yaralandığı olayın ertesinde İsrail askerleri Gazze sınırında protesto gösteri yapanlara ateş açmış ve iki Filistinliyi öldürmüş, ardından da Gazze’ye hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı.

İsrail cuma gecesinden bu yana Gazze’ye hava saldırıları düzenliyor.

Bu gelişmeler üzerine cumartesi sabahından itibaren Gazze’deki gruplardan da İsrail’e roket saldırıları başladı. Son saldırılar öncesi Mısır ve Birleşmiş Milletler uzun vadeli bir ateşkesin tesisi için çalışıyordu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar