Türk polisiyesinin duayenlerinden Celil Oker hayatını kaybetti

67 yaşındaki Celil Oker bir süredir rahatsızdı. Ölüm haberi sosyal medyada üzüntüyle karşılandı.

Oker’in en önemli roman kahramanı Remzi Üstel’di. Celil Oker, geçen yılın Aralık ayında polisiyelerini Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’na anlatmıştı.

1952 yılında Kayseri’de doğan Celil Oker Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çevirmenlik, gazetecilik, ansiklopedi yazarlığı ve reklam yazarlığı yaptı.

1998’de Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1999’da ilk romanı “Çıplak Ceset” yayımlandı. Aynı sene “Kramponlu Ceset” çıktı. Her iki romanın kahramanı olan eski pilot, yeni dedektif Remzi Ünal’ın maceralarını anlattığı beş roman daha yazdı. Oker’in son Remzi Ünal macerası 2010’da yayınlanan “Yenik ve Yalnız”dı.

Oker ayrıca, 2004 yılında Murathan Mungan, Pınar Kür, Faruk Ulay ve Elif Şafak ile birlikte “Beşpeşe” isimli bir roman yazdı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar