Çekya’da binlerce kişi yargı bağımsızlığı talebiyle sokağa çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çekya’da binlerce kişi pazartesi akşamı yargı bağımsızlığı talebiyle sokağa çıktı. Başkent Prag’da 20 bin kişinin katıldığı, Brno ve Ostrava gibi diğer büyük şehirlerde de düzenlenen gösterilerde Başbakan Andrej Babiş ve yeni atadığı Adalet Bakanı Marie Benesova protesto edildi.

Başbakan Babiş hakkında, şirketleri aracılığıyla Avrupa Birliği (AB) fonlarından haksız şekilde yararlandığı iddiasıyla açılmış bir soruşturma bulunuyor. Protestocular, geçen salı günü önceki Adalet Bakanı Jan Knezinek’in istifası üzerine göreve getirilen Benesova’nın soruşturmaya Babiş lehine müdahale edeceği endişesi taşıyor. “Kör değiliz” sloganları atan göstericiler, yeni bakanın da istifasını istiyor. Knezinek istifasını, polisin Başbakan hakkındaki soruşturmasını tamamlayarak bulgularını savcılığa ilettiği gün vermişti.  

Çekya Başbakanı Andrej Babiş

Avrupa Parlamentosu geçen aralık ayında, Çekya Başbakanı’nın AB fonlarından elde ettiği haksız kazancı geri ödemesini talep eden bir karar almıştı. Kararda, Babiş’in sahibi olduğu Agrofert Holding’e bağlı şirketlerin 2013-2017 yıllarında AB fonlarından 42 ile 82 milyon euro arası haksız ödenek aldığı belirtiliyor.

1999-2005 yılları arasında Başsavcılık yapmış olan 71 yaşındaki Marie Benesova, polisin Babiş’in yargı dokunulmazlığının kaldırılması için yaptığı talebe ret oyu kullanan milletvekillerinde biri ve Başbakan Babiş ile yakın dostluğu olduğu ileri sürülüyor.

Babiş’in yargılanıp suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezası alması ihtimali bulunuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus