Çekya’da binlerce kişi yargı bağımsızlığı talebiyle sokağa çıktı

Çekya’da binlerce kişi pazartesi akşamı yargı bağımsızlığı talebiyle sokağa çıktı. Başkent Prag’da 20 bin kişinin katıldığı, Brno ve Ostrava gibi diğer büyük şehirlerde de düzenlenen gösterilerde Başbakan Andrej Babiş ve yeni atadığı Adalet Bakanı Marie Benesova protesto edildi.

Başbakan Babiş hakkında, şirketleri aracılığıyla Avrupa Birliği (AB) fonlarından haksız şekilde yararlandığı iddiasıyla açılmış bir soruşturma bulunuyor. Protestocular, geçen salı günü önceki Adalet Bakanı Jan Knezinek’in istifası üzerine göreve getirilen Benesova’nın soruşturmaya Babiş lehine müdahale edeceği endişesi taşıyor. “Kör değiliz” sloganları atan göstericiler, yeni bakanın da istifasını istiyor. Knezinek istifasını, polisin Başbakan hakkındaki soruşturmasını tamamlayarak bulgularını savcılığa ilettiği gün vermişti.  

Çekya Başbakanı Andrej Babiş

Avrupa Parlamentosu geçen aralık ayında, Çekya Başbakanı’nın AB fonlarından elde ettiği haksız kazancı geri ödemesini talep eden bir karar almıştı. Kararda, Babiş’in sahibi olduğu Agrofert Holding’e bağlı şirketlerin 2013-2017 yıllarında AB fonlarından 42 ile 82 milyon euro arası haksız ödenek aldığı belirtiliyor.

1999-2005 yılları arasında Başsavcılık yapmış olan 71 yaşındaki Marie Benesova, polisin Babiş’in yargı dokunulmazlığının kaldırılması için yaptığı talebe ret oyu kullanan milletvekillerinde biri ve Başbakan Babiş ile yakın dostluğu olduğu ileri sürülüyor.

Babiş’in yargılanıp suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezası alması ihtimali bulunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar