Recep Tayyip Erdoğan: “AK Parti seçimi kazanmış gözüküp de aynı usulsüzlükler tespit edilseydi, bunlar ensemizde boza pişirirlerdi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptalinin ardından AKP’nin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YSK’nın kararını değerlendirdi.

“Ciddi incelemelerimiz sonucunda seçimlerde usulsüzler yapıldığını gördük”

“Sadece iptal oylarının sayımıyla ve birleştirme tutanaklarının düzeltilmesiyle böylesine büyük oy sayısının ortaya çıkması içimize kurt düşürmeye yetmiştir. İstanbul’da yaklaşık 62 bin sandık görevlisinden neredeyse 20 bine yakınının seçim kanunundaki kamu görevlileri arasından değil de banka ve özel okul çalışanlarından seçilmiş olması şüphelerimizi daha da artırdı.”

“Gasp edilen haklarımızı düzeltmenin peşindeyiz”

“Biz sadece gasp edilen haklarımızın ve yapılan açık usulsüzlükten, yolsuzluktan kaynaklanan hataları, yanlışları düzeltmenin peşindeyiz. Şayet durum tam tersi olsaydı, AK Parti seçimi kazanmış gözüküp de fark yarı yarıya azalsaydı, aynı usulsüzlükler tespit edilseydi inanın bana, ensemizde her gün boza pişiriyor olurdu. Bize etmedikleri bırakmayacak olanların, şimdi hukuki haklarımızı kullandığımız için aynılarını yaptığı iki yüzlülüğü milletimizin takdirine bırakıyorum.”

‘’İstanbul halkının isabetli bir karar vereceğine inanıyorum’’

“YSK hem bizim hem diğer partilerin temsilcilerini dinlemiş, verilen belgeleri incelemiş ve kararını ortaya koymuştur. İBB seçimleri 23 Haziran 2019 Pazar günü yenilenecektir. Kararın ülkemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kararı siyasetçiler olarak sorunlarımızı demokrasi ve hukuk içerisinde çözme iradesini güçlendirecek en doğru adım olarak görüyoruz. 23 Haziran’a kadar olan sürede çok daha fazla çalışarak İstanbul’daki tüm hemşehrilerimizin gönlüne girerek seçimleri kazanmaya çalışacağız. İstanbul halkının en isabetli kararı vereceğine inanıyorum.

Altını çizerek ifade ediyorum. Türkiye bir demokrasi ve hukuk devletidir. Şayet, YSK tam tersi bir yönde karar vermiş olsaydı, daha önce defalarca ilan ettiğimiz gibi biz yine buna uyacaktık. Biz sadece milli iradeye saygının gereğini yerine getirdik. Türkiye’de demokrasiyi gerçek anlamda ayağa kaldıran parti biziz. Diğerlerinin de aynı şekilde davranmasının gereğini anlatıyoruz.”

“Bekledikleri fırsatları asla vermeyeceğiz”

“İstanbul seçimlerinin üzerindeki gölgenin kalkmasını sağlayacak bu kararı demokrasimizi güçlendirecek önemli bir adım olarak görüyoruz. Türkiye geçmişte sözüm ona elitlerin yol açtığı tahribatlar yüzünden ağır bedeller ödemiş bir ülkedir. Ülkemizin yeniden siyaset ve toplum mühendislerinin operasyon alanı haline gelmesine izin vermeyeceğiz. Bu amaçla perde arkasından sinsice operasyon yürütenlerin de sahada kendine yer açmaya çalışanların da hepsini biliyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus