Barış Akademisyeni Prof. Dr. Füsun Üstel hapse girdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Füsun Üstel 1 yıl 3 aylık hapis cezasının infazı için gittiği Eskişehir’de, Kadın Kapalı Cezaevi’ne teslim oldu. Yasaya göre hapiste kalacağı süre 11 ay olan Üstel’i Eskişehir’de, Osmangazi ve Anadolu üniversitelerinden ihraç edilen diğer barış akademisyenleri karşıladı.

Üstel’in yargılandığı dava kapsamında 4 Nisan 2018’de hüküm açıklandı. Mahkeme, Üstel’i diğer akademisyen davalarında olduğu gibi “terör örgütü propagandası” suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Üstel’in pişmanlık göstermediği ve suç işlemekten çekineceğine dair mahkemede kanaat oluşmadığı için cezayı ertelemediğini belirtti.


Üstel’in mahkûm edildiği hapis cezasına istinaf mahkemesi nezdinde itiraz edildi ancak mahkeme itirazı reddetti ve kararı oy çokluğuyla onadı. Karardaki muhalefet şerhinde, Üstel’in bildiriyi imzalayarak “terör örgütü propagandası” suçu işlemediği, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu işlediği belirtildi. Bu suç maddesinden yargılama yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğinden, davada durma kararı verilerek izin talep edilmesi gerektiği kaydedildi. Bu nedenle yerel mahkemenin kararının bozulması gerektiği ifade edildi. Bu karar, Barış Akademisyenleri yargılamalarında verilen ilk onama kararıydı.

Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Füsun Üstel’in, ulusal ve uluslararası sosyal bilim dergilerinde Türkiye tarihi, milliyetçilik ve kimlik sorunuyla ilgili çok sayıda makalesi ve Türk Ocakları 1912-1931 ile “Makbul Vatandaş”ın Peşindeadlı iki kitabı bulunuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus