Kadri Gürsel: “Anayasa Mahkemesi’nin kararının adaletin tecellisine katkısı olmuyor”

Yazar Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kendisi hakkında verdiği hak ihlali kararıyla diğer eski Cumhuriyet gazetesi çalışanlarıyla ilgili ret kararını değerlendirdi. Gürsel, kararın çok geç verildiğini belirterek, “Adaletin tecellisine bir katkısı olmuyor. Hükmün infazını durdurmuyor veya bizim hakkımızdaki hükmü geçersiz kılmıyor” dedi.

Kadri Gürsel dün, Beyoğlu’ndaki Robinson Crusoe kitabevinde “Ben de Sizin İçin Üzgünüm” adlı kitabını imzaladı ve okurlarıyla söyleşti. Gürsel, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında mahkûm edilen kişilerin AYM tarafından reddedilen başvurusunu ve kendi hakkındaki hak ihlali kararını değerlendirdi.

Gürsel, şunları söyledi: “AYM kararı, Cumhuriyet davası açısından fevkalade tuhaf bir durum. Geç gelen adalet, adalet değildir. Benim hakkımda AYM hak ihlali kararı verdi. Kişi güvenliği ve özgürlüğü ile ifade özgürlüğü haklarımın ihlal edildiğine hükmetti. Bu kararı kendi açımdan değersiz bir karar olarak görmem. Çok gecikmiş bir karar olarak adaletin tecellisine bir katkısı olmuyor. Hükmün infazını durdurmuyor veya bizim hakkımızdaki hükmü geçersiz kılmıyor.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar