Merkez Bankası dövize karşı: Repo ihalelerine ara, zorunlu karşılıklarda değişiklik

Merkez Bankası, Türk lirasının bugün dolar ve euro karşında yaşadığı ciddi değer kaybını durdurabilmek için iki önlem aldı.

Banka önce, “finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler” nedeni ile bir hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini duyurdu. Karar ile ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yükselmesi, bunun etkisi ile de kurların gevşemesi bekleniyor.

Merkez Bankası akşam saatlerinde de Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesine imkanı tanıyan azami oranı yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdi. Yabancı para zorunlu karşılık oranları ise tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırıldı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkanına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar dolar likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar dolar likidite çekilmesi beklenmektedir” denildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar