Rusya’dan ABD’ye Suriye uyarısı: “Kürt kartına oynama”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’nin, kendi ifadesiyle “Suriye’de tarihsel olarak Arap aşiretlerinin yaşadığı bölgelere Kürtleri yerleştirme girişimleri”ni eleştirdi. Lavrov, ABD’nin bu girişimlerinin ayrılıkçılığa ve Suriye’nin bölünmesine yol açtığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif dün (8 Mayıs) Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi

Moskova’da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i ağırladıktan sonra açıklama yapan Lavrov, Kürtlerin bir ulus olarak haklarını tanıdıklarını ancak Kürt meselesinin Kürtlerin yaşadığı ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğini esas alan bir çözümünden yana olduklarını vurguladı.

Rus bakan, “ABD askerlerinin Suriye’de yasadışı olarak bulunduklarına” da dikkat çekerek, “Hala Kürt kartına oynamaya çalışıyorlar,” ifadesini kullandı. Lavrov, “ABD ve Fransa gibi müttefiklerin, başka ülkelere telkin ettikleri gibi, Suriye’de Suriye Arap Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına saygılı olması gerektiğini” söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar