BM Güvenlik Konseyi’nin gündemi İdlib’de artan çatışmalar

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), cuma günü Suriye’de muhaliflerin ve radikal İslamcı grupların kontrolü altındaki İdlib’de artan çatışmaları görüşmek için bir araya gelecek.

Reuters’ın haberine göre Rus destekli Şam yönetimi son günlerde bölgeye yönelik saldırılarını artırarak, 152 bin kişinin bölgeden göç etmesine neden oldu.

Haberde hem Şam hükümetinin hem de Ruslar’ın bombaladığı İdlib’de, Rusya-Türkiye anlaşmasının yarattığı sükûnetin zarar görmesiyle birlikte bölgede yaşayan 3 milyon insanın güvenliğinin tehlikeye girdiği kaydediliyor.

Çatışmalar neden yeniden şiddetlendi?

Rusya ve Türkiye geçen eylül ayında imzaladığı anlaşmayla İdlib’de askerden arındırılmış bölge yaratmaya karar vermişti. Bu bölgede Rus ve Türk birlikleri birlikte devriye gezecek ve cihadcılar askerden arındırılmış bölgeden geri çekilecekti.

Anlaşma, cihatçıların bölgeden çekilmesinin sorumluluğunu Türkiye’ye vermişti ve Reuters’a göre Suriye’nin kuzeybatısında Türkiye’nin etkisi artmıştı.

Reuters’a göre, “Türkiye’nin Heyet Tahrir el Şam’ı frenlemede başarısızlığa uğradığını düşünen Rusya’nın sabrı taşmak üzere.” Öte yandan ülkenin “her bir karışını geri almaya kararlı” Şam, mevcut durumdan rahatsızlığını dile getirdi.

Şam hükümeti, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’nın rejim bölgelerine saldırılar düzenlediğini öne sürerken, muhalifler ise hükümetin ve Rusların bölgeyi “işgal etmek” istediği söylüyor.

152 bin kişi göç etmek zorunda kaldı

Muhaliflerin kontrolündeki güney bölgesinde yoğunlaşan bombardıman sonucunda, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne göre 29 Nisan ile 5 Mayıs arasında 152 bin kişi bölgeden göç etmek zorunda kaldı.

Hava saldırılarında 12 sağlık tesisi hedef alınırken 80’den fazla sivil hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi yaralandı. Ofis’e göre bölgede son 15 yılın en şiddetli bombardımanı yaşanıyor.

Reuters, Türkiye’nin, geçen cumartesi günü rejim kontrolündeki bir bölge atılan bir bombanın bir Türk askeri gözlem noktasını vurmasına rağmen saldırıların son dönemde şiddetlenmesine, “sessiz kaldığı” yorumunu yapıyor.

Fakat Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün (9 Mayıs), Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan İdlib’deki saldırıların durdurulmasını istedi. Bunun üzerine Lavrov, İdlib’de bu sabah saldırıların durdurulduğu bilgisini iletti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus