Afganistan’da kadın hakları savunucusu gazeteci sokak ortasında vurulup öldürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Afganistan’ın tanınmış televizyon habercilerinden, kadın hakları savunucusu Mena Mangal başkent Kabil’de sokak ortasında vurulup öldürüldü. Mangal’ın yakınları, kadın gazetecinin Afganistan parlamentosunun alt kanadındaki kültür danışmanlığı görevi için ofise gitmek üzere araç beklerken motosikletli iki saldırganın ateş açması sonucu öldüğünü duyurdu.

Ünlü gazeteci 3 Mayıs’ta facebook hesabından kimliği belirsiz kişiler tarafından ölümle tehdit edildiğini duyurmuştu. Güçlü bir kadın olarak ölümden korkmadığını yazan Mangal, ülkesini çok sevdiğini de söylemişti.

Mena Mangal 3 Mayıs’ta sosyal medya hesabından ölüm tehditleri aldığını duyurmuştu. Suikastı üstlenen henüz olmadı.

Mangal 20 yıldan fazla bir süre ülkedeki özel kanallardan biri olan Ariana’da sunuculuk yapmış, ayrıca Peştu dilinde yayın yapan Lamar Kanalı ile ülke çapında yayın yapan Shamshad TV’de çalışmıştı.

Afganistan’daki kadın hakları ve kızların okula gönderilmeleri konusunda fikirlerin savunulduğu popüler sosyal medya hesaplarını da yöneten Mangal, 2017 yılında ise kişisel zorla evlendirilme hikayesini kaleme almış ve açtığı boşanma davası mayıs ayı başında sonuçlanmıştı.

İnsan hakları savunucuları, Mangal’ın ölüm tehditleri aldığına dair açıklamalarına rağmen devlet tarafından koruma altına alınmamış olmasına tepki gösterirken, Afgan siyaset bilimci Maro Wardak, suikastın ardından özellikle kadın gazetecilerin sessiz kalmalarını eleştirdi:

Mariam Wardak, Mangal’ın suikast sonucu öldürülmesi sonrasında kadın gazetecilerin kamuoyunda tepki göstermemesi üzerine Twitter paylaşımında şunları yazmış:
“Sesi ve duyurabilecek platformu olan kadınların sessizliği tiksinti verici. Sadece kendi imajları ile kurumlarının ilerlemesiyle ilgili gibiler. Erkeklerimizin onur ve cesareti çoktandır zaten uykudaydı, şimdi de kadınların sessizliği kız kardeşliğimizin gücünü öldürecek”

Son 20 yılda Afganistan’da kamusal alanda görev yapan –polis, siyasetçi, öğretmen, öğrenci veya gazeteci- kadınlara yönelik çok sayıda saldırı ve suikast düzenlendi. Bu saldırılardan bazıları kadının kamusal yaşama katılmasını engellemek isteyenlerce, bazıları da kadınların en yakınları tarafından düzenlendi; saldırganların çoğu cezasız kaldı.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus