ODTÜ Rektörlüğü: “Öğrencilerimize ve mensuplarımıza zarar gelmemesi için yoğun çaba sarf ettik”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, 9. Onur Yürüyüşü’nde yaşanan olayların ardından bir açıklama yayınladı. ODTÜ mensuplarına gönderilen mesajda, yürüyüşün güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklandığı ancak buna rağmen olayların önüne geçilemediği belirtildi.

Rektörlük, “Olaylar süresince ve sonrasında öğrencilerimize ve mensuplarımıza zarar gelmemesi, gözaltına alınanların serbest bırakılması için emniyet güçleri ve ilgili mercilerle görüşmeler yapılmış, yoğun çaba sarf edilmiştir. Gözaltına alınan mensup ve öğrencilerimizin bu sabah itibarıyla serbest kalmış olmaları az da olsa bir teselli olmuştur” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, okuldaki huzurlu ortamın korunması için üniversite senatosunun 14 Mayıs 2019’da olağanüstü toplanacağı duyuruldu.

Ne olmuştu?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ODTÜ LGBTİ+ tarafından her sene düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne rektörlük bu yıl izin vermemişti. Öğrencilerin toplanmasının ardından polisin sert müdahalesi olmuş, çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar