BDDK döviz alımına kural getirdi, MB swap piyasasında faiz indirdi, dolar hareketlendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 100 bin doların üzerinde döviz alımına bir gün bekleme kuralı getirdi. Kurala göre bankadan 100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler önce dövizin TL karşılığını yatıracak. Alınan döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek. Döviz satarken ise bekleme süresi olmayacak. Satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

Bugün başlayacak uygulama ile BDDK, dövizdeki spekülatif hareketlerin önüne geçmeyi ve piyasa istikrarını korumayı amaçlıyor. Ancak uygulama 100 bin doların altında tek ya da birden fazla döviz alımını etkilemiyor. 

Öte yandan Merkez Bankası da (MB), swap piyasasında TL faizini yüzde 25,50’den yüzde 24’e indirdi.

Bu gelişmeler, güne 6,04 seviyesinden başlayan dolar/TL kurunu hareketlendirerek 6,09 seviyesine kadar taşıdı.

Geçen hafta da bir cumhurbaşkanı kararı ile bireyseller başta olmak üzere bazı kambiyo işlemlerinden alınan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) sıfırdan yüzde 0,1’e yükseltilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar