İran-ABD gerginliği: Trump “Müzakere arayışında değiliz”, Ruhani “Müzakere için koşullar uygun değil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD ile İran arasındaki gerilim iki ülkenin liderlerinden gelen karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani müzakere ve diplomasiden yana olduklarını, ancak mevcut şartların bunun için uygun olmadığını söylerken; ABD Başkanı Donald Trump ülkesinin İran’la müzakere arayışında olduğuna dair haberleri “yalan” olarak niteleyip, Tahran’ı Washington’a karşı düşmanca tutum almakla suçladı.

Hasan Ruhani’nin açıklamasını İran resmi haber ajansı İRNA duyurdu. Habere göre Ruhani, “Koşullar müzakereye uygun değil, tek seçenek direnmek” dedi.

Bu açıklama öncesinde Beyaz Saray’da ise, gazeteciler, ABD Başkanı Donald Trump’a, 19 Mayıs’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına düşen bir füzenin arkasında İran destekli milislerin olabileceğine dair iddiaları sordu. Trump “İran bir şey yaptıysa, bence büyük hata etmiş olur” dedikten sonra, “eğer bir şey yaparlarsa, büyük güçle karşılık verilir ama şimdilik bu yönde bir işaret yok” diye ekledi. Tahran’ı Washington’a karşı “düşmanca” davranmakla da suçlayan Trump, yine de İranlı liderler hazır olduğunda müzakereye istekli olduğunu söyledi.

Ancak Trump ilerleyen saatlerde Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Washington’un Tahran ile müzakere yolu aradığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

“ABD’nin İran’la müzakereye çalıştığı tipik bir yalan haber” diyen Trump, sonraki paylaşımında da “İran hazır olduğunda bizi arayacaktır. Bu arada ekonomileri çökmeye devam ediyor. İranlılar için çok üzücü” diye yazdı.

Bu arada, İran’ın Birleşmiş Milletler nezdindeki Büyükelçisi Taht Ravançi, Genel Sekreter Antonio Guterres’e bir mektup göndererek, ABD’nin Ortadoğu’daki provokatif tavırları konusunda uyarıda bulundu. ABD’nin “Uydurma haberlere, yalan istihbarat bilgilerine ve dezenformasyona” başvurmanın yanı sıra, bölgeye donanma güçleri göndererek kışkırtıcı faaliyetler içine girdiğini savunan Büyükelçi, savaşın dayatılması halinde ülkesinin de kendisini savunma hakkını kullanacağını hatırlattı. Ravançi, kontrol edilmediği halde bölgede yeni bir “gereksiz” kriz çıkabileceği uyarısı yaptı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus