ABD’den S-400’lerin tek tedarikçisi Rus şirketine yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanlığı, S-400 füze savunma sistemlerinin tedarikçisi olan Moskova merkezli bir firma ile S-400 eğitimlerinin verildiği Rus hava savunma eğitim merkezini yaptırım kapsamına aldı. Bakanlık, Rusya dışında Çin, İran ve Suriye’den de kişi ve kuruluşların yer aldığı yaptırım listesini açıklarken, gerekçesini bu listede yer alanların Washington’ın İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye uygulamakta olduğu silah ticareti ambargosunu delmesi olarak gösterdi. Listede Rusya’dan iki şirket ile bir askeri eğitim merkezi yer alıyor:

  • Moskova Makine İnşaa Fabrikası Avangard (MMZ Avangard)
  • Araç Tasarım Bürosu (KBP Tula)
  • Gatçina Karadan-Havaya Füze Eğitim Merkezi

1942’den bu yana faaliyet göstermekte olan MMZ Avangard, S-300 ve S-400 füze savunma sistemlerinin tek tedarikçisi konumunda. 2002 yılından bu yana da Almaz-Antey şirketinin iştiraki. 1927’den bu yana faaliyet gösteren KBP Tula ise Rus Devlet Şirketi Rostec’in yan kuruluşu ve çeşitli silahlarla, bu silahlar için cephane üretiyor. Gatçina Füze Eğitim Merkezi ise Türkiye’den de askerlerin gönderileceği, S-400 füze savunma sistemleri için eğitim verilen üs.  

ABD yaptırımları, Amerikan devletinin bu listede yer alan kişiler, şirketler ve bu şirketlerle ilişkili yan kuruluşlarla her tür mal, teknoloji ve hizmet ilişkisini iki yıllığına yasaklıyor.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar