Araştırma: Kadın çalışanların daha sıcak ofislere ihtiyacı var

Araştırmacılar, işyerlerinde sıcaklıkla üretkenlik arasında bir ilişki olduğunu söylüyor.

PLOS One dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre kadınlar sıcak ortamlarda, erkekler ise daha serin ortamlarda bilişsel görevler söz konusu olduğunda daha iyi performans gösteriyor.

550 Alman üniversite öğrencisiyle yapılan bu araştırmada, farklı sıcaklıklara maruz kalan gruplardan bazı bilişsel görevleri tamamlamaları istendi. Sonuçta, sıcaklık arttıkça kadınların hem matematiksel hem de sözel görevlerde daha iyi, erkeklerin ise daha kötü performansı gösterdiği açığa çıktı.

Tabii ki bu çalışmanı sonuçları, her kadın ve her erkek için genellenemez. Ancak sonuçlar, ofis içi sıcaklık modellerinin cinsiyete göre farklı etkileri olduğunu gösteriyor.

Çoğu ofis erkeklere göre ayarlanmış durumda

Kadınlar, genellikle hem biyolojik hem de sosyolojik sebeplerden ötürü erkeklerden daha sıcak bir çalışma ortamı tercih ediyor. Çünkü vücut içi sıcaklıkları daha yüksek olduğu için dışarıdaki soğukluğu daha fazla hissediyorlar. Ayrıca çalışma alanlarındaki kıyafet kodları erkeklerin takım elbise ve ceket giymesini gerektirirken, kadınların etek ya da elbise giymesini teşvik ediyor.

2015 tarihli bir makale, çoğu ofisin sıcaklığının erkek merkezli “termal konfor modeli” kullanılarak ayarladığını ortaya koymuştu. Bu yeni çalışmanın bulgularının, ofislerdeki cinsiyetçi termal düzeni değiştirmesi açısından yeni araştırmalara öncülük etmesi bekleniyor. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar