YSK iptal gerekçesi saydığı uygulamadan vazgeçmiyor: 23 Haziran’da da kamu görevlisi olmayanlar görevlendirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarında da kamu görevlisi olmayan kişileri görevlendirdi. Beykoz’da dört kişi, memur olmamalarına rağmen sandık kurullarına atandı. Olayı fark eden CHP, ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararına gerekçe yapılan uygulamayla ilgili olarak YSK’yı eleştirdi:

“Sandık kurullarını oluşturanlar onlar. Sandık kurullarındakiler memur değil diye seçimi iptal eden onlar. Şimdi 23 Haziran için oluşturulan sandık kurullarına yine memur olmayanları atayanlar yine onlar. Beykoz’da devlet memuru olmayanları sandık kurullarına üye yazdıklarını tespit ettik. Bugün sandık kurullarıyla ilgili itirazlar için son gün. İstanbul’un tüm ilçelerinde incelemelerimizi, araştırmalarımızı yapıyoruz.”

YSK, 31 Mart seçimlerinde memur olmayan 3 bin 500 sandık görevlisi olduğunu belirterek Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimleri iptal etmiş, ancak ilçe belediye başkanlığı ile meclis seçimlerini geçerli saymıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus