YSK iptal gerekçesi saydığı uygulamadan vazgeçmiyor: 23 Haziran’da da kamu görevlisi olmayanlar görevlendirildi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarında da kamu görevlisi olmayan kişileri görevlendirdi. Beykoz’da dört kişi, memur olmamalarına rağmen sandık kurullarına atandı. Olayı fark eden CHP, ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararına gerekçe yapılan uygulamayla ilgili olarak YSK’yı eleştirdi:

“Sandık kurullarını oluşturanlar onlar. Sandık kurullarındakiler memur değil diye seçimi iptal eden onlar. Şimdi 23 Haziran için oluşturulan sandık kurullarına yine memur olmayanları atayanlar yine onlar. Beykoz’da devlet memuru olmayanları sandık kurullarına üye yazdıklarını tespit ettik. Bugün sandık kurullarıyla ilgili itirazlar için son gün. İstanbul’un tüm ilçelerinde incelemelerimizi, araştırmalarımızı yapıyoruz.”

YSK, 31 Mart seçimlerinde memur olmayan 3 bin 500 sandık görevlisi olduğunu belirterek Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimleri iptal etmiş, ancak ilçe belediye başkanlığı ile meclis seçimlerini geçerli saymıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar