SPK: “Emeklilik fonlarının yüzde 25’i devlet iç borçlanma senetlerine yönlendirilecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) dün aldığı kararla emeklilik fonlarında biriken likiditenin yüzde 25’inin devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS), asgari yüzde 10’unun da Borsa İstanbul’a yönlendirmesine karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Sermaye piyasalarının sürdürülebilir büyümedeki rolü ile kurumsal yatırımcı olarak emeklilik fonlarının sermaye piyasalarının derinleşmesine ve sağlıklı fiyat oluşumuna sağladığı katkılar dikkate alınarak, Kurulumuzun i-SPK.4632 s.kn. (03.03.2016 tarih ve 7/223 s.k.) sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen ‘Emeklilik Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber’de yer alan standart fonların ve para piyasası fonlarının portföylerine alınacak varlık ve işlemlere ilişkin sınırlamalarda değişiklik yapılmıştır.

Yapılan değişiklik ile;
i) Standart fonların portföyünün asgari yüzde 10’unun BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda,
ii) Para piyasası fonlarının portföyünün asgari yüzde 25’inin devlet iç borçlanma senetlerinde yatırıma yönlendirilmesi gerektiği düzenlenmiştir.

Ayrıca, mevcut fonların yeni portföy sınırlamalarına uyum sağlaması için 31.07.2019 tarihine kadar geçiş süreci tanınmıştır.”

SPK’nın konu ile ilgili kararına ulaşmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus