Erdoğan, Putin ile telefonda İdlib’i görüştü: “Ateşkes bir an önce sağlanmalı ve siyasi çözüm sürecine odaklanılmalı”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aynı açıklamada Erdoğan “İdlib’de bir an önce ateşkesin sağlanması ve akabinde siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanılması gerektiğini” belirtti. Açıklamada ikili ilişkilerin olumlu gündemle ilerlediğinin de altı çizildi.

Yapılan açıklamaya göre, Erdoğan Putin’e Suriye rejiminin İdlib’in güneyinde yaptığı askeri operasyonlarda ağırlıkla sivilleri hedef aldığını söyledi. Erdoğan ayrıca, bölgedeki can kayıplarının önlenmesi ve Türkiye’ye olası göç riskinin bertaraf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’ın aynı zamanda, İdlib’de bir an önce ateşkes ilan edilerek, siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanılması gerektiğini vurguladığına da yapılan açıklamada yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Erdoğan’ın Putin’e yapılacak çalışmaların sonuçlarını
Japonya’daki G-20 zirvesinde değerlendirebileceklerini ilettiği de eklendi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar