Tiananmen Ayaklanması’nın 30. yıldönümü: Olası protestoları engellemek için yüzlerce kişi gözaltına alındı

Çin’de güvenlik güçleri, başkent Pekin’de 30 yıl önce meydana gelen ve tüm dünyayı sarsan Tiananmen Ayaklanması’nın yıldönümü için anmalara bu yıl da izin vermedi. Günlerdir devam operasyonlarda yüzlerce kişi gözaltına alındı.

ABD merkezli Çin İnsan Hakları Savunucuları Derneği’nden yapılan açıklamada, gözaltıların mayıs ayı başından bu yana devam ettiği belirtildi. Tam olarak kaç kişinin gözaltına alındığı ise bilinmiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) yapılan açıklamada da gözaltı sayısının bilinmediği ancak geçmiş yıllara oranla “çok daha fazla” olduğu iddia edildi.

Gözaltına alınanlar arasında şimdi yaşları 80’i geçmiş, o zaman çocuklarını kaybetmiş, “Tiananmen Anneleri”nin üyeleri de var. Grubun kurucusu 82 yaşındaki Ding Zilin, Pekin’deki evinden alınarak yaklaşık bin kilometre ötedeki Jiangsu eyaletine gönderildi.

1989’da haftalar süren oturma eylemlerinin ardından Çin ordusu başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda toplanan öğrencilere müdahale etmiş, binlercesini öldürmüştü. Ayaklanma, tankların önüne çıkan gencin görüntüsüyle ölümsüzleşmişti.

30 yıl sonra da devlet olayları unutturmak için elinde geleni yapmaya devam ediyor. Çin internetinde Tinanmen’e dair hiçbir bilgi bulunamıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar