YSK’nın seçim iptal ettiren sandık kurullarını görevlendirme ısrarına AKP itiraz etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) “sandık kurulu başkanlarının usule uygun belirlenmediği” gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmiş, 23 Haziran’da tekrar edilmesini kararlaştırmıştı. Dün hakkında cumhuriyet savcılığınca soruşturma açılan ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin, 23 Haziran’daki yenilenecek seçimde de görev yapacakları açıklandı. AKP karara itiraz etti. 

31 Mart seçimlerinin ardından şüpheli olarak ifade veren Şişli İlçe Seçim Müdürü Hatice Çelebi, 30 Mayıs’ta YSK’ya “soruşturma geçiren ilçe seçim müdürleriyle yeniden seçime gidilecek olmasının doğru olup olmadığı” konusunda görüş talep ettiği bir dilekçe göndermişti. YSK, Çelebi’nin dilekçesine şöyle cevap vermişti:

“İlçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanun’un 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelge’de belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına karar verildi.” 

YSK’nın bu açıklaması üzerine AKP karara itiraz etti. YSK bu itirazı, Ramazan Bayramından sonra değerlendirecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar