Trump ve Netanyahu karikatürünün bedeli: New York Times bundan sonra siyasi karikatür yayınlamayacak

New York Times (NYT) nisan ayında sayfasında yer verdiği bir siyasi karikatürden dolayı büyük eleştiri almış ve olay geniş yankı bulmuştu. NYT, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu, gözleri görmeyen ABD Başkanı Donald Trump’ı peşinden sürükleyen bir kılavuz köpek olarak tasvir eden karikatürü, tepkiler üzerine yayından kaldırmış ve özür dilemişti. Ancak NYT dün bir açıklama yaparak bundan sonra gazetenin uluslararası baskılarında siyasi karikatür yayınlamayacağını açıkladı. NYT, 1 Temmuz 2019 itibaren uygulamaya konulacak bu karar üzerinde yaklaşık bir yıldır düşündüklerini de belirtti.

Yayın Yönetmeni A. G. Sulzberger, sözkonusu karikatürü yayınlayan çalışanlar hakkında disiplin soruşturması başlatacaklarını söyledi. Sulzberger ayrıca, bundan sonra gazete dışındaki topluluklardan karikatür alınmayacağını da sözlerine ekledi. Trump ve Netanyahu karikatürü Antonio Moreira Antunes tarafından çizilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar