Rusya İdlib’de Türk askerlerini yaralayan “militanlara” “Türkiye’nin verdiği koordinatlar” ile hava saldırısı düzenledi

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’de Türkiye’ye ait gözlem noktasına düzenlenen ve üç Türk askerinin yaralandığı havan topu saldırısının ardından, “Türkiye’nin yardım isteği” üzerine bölgeye hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Bakanlık sözkonusu hava saldırısı ile “El Nusra ve müttefiki militanların” hedeflendiğini ve “Türkiye’nin verdiği koordinatlarla” düzenlendiğini açıkladı. Açıklamaya göre, Rus Hava Kuvvetleri, Türk tarafının verdiği koordinatları kullanarak, dört hava saldırısı düzenledi. Bunun sonucunda, çok sayıda militan ve Türk gözlem noktasına havan topu atmak için kullandıkları mevziler imha edildi.

Açıklamada, Türk gözlem noktasına yapılan saldırının failleri “El Nusra ile müttefik gruplar” olarak niteleniyor. Türkiye ise sözkonusu saldırının Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgeden düzenlendiği bildirmişti. Milli Savunma Bakanlığı “Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur” açıklaması yaparken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya’dan Suriye ordusuna daha fazla baskı yapmasını beklediklerini belirterek, “Saldırılar devam ederse gerekeni yaparız” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar