BM İnsan Hakları Komiseri Bachelet hem Venezüela Devlet Başkanı Maduro hem de muhalif lider Guaido ile görüşecek

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Venezüela hükümetinin davetlisi olarak 19-21 Haziran tarihleri arasında Caracas’ı ziyaret edecek. Şili’nin eski devlet başkanı olan Bachelet, bu ziyaret sırasında hem Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile hem de muhalif lider Juan Guaido ile görüşecek.

Bachelet mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Venezüela güvenlik güçlerinin barışçıl protestoları aşırı güç kullanarak bastırmasını kınamış ve Maduro yönetimini insan hakları ihlali ile suçlamıştı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Bachelet’in Venezüela’da insan hakları ihlallerine maruz kalan kurbanlar ve yakınlarıyla, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileriyle, sendikalarla, dini liderlerle ve akademisyenlerle görüşeceğini duyurdu. Ziyaretin hemen ertesinde, 24 Haziran’da BM İnsan Hakları Konseyi’nin üç hafta süren yıllık toplantıları başlayacak. Bu toplantılarda Batılı ülke yönetimlerinin Maduro hükümetine sert eleştiriler yöneltmesi bekleniyor.

Ocak ayında kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido, mayıs ayında kendisine destek verdiğini söylediği askerlerle kamera karşısına geçerek ordudan Maduro yönetimine karşı ayaklanmalarını istemiş ancak çağrısına beklediği karşılığı bulamamıştı. ABD ve çoğu Batılı 50 kadar ülke, Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanıyarak Guaido’nun Maduro’yu koltuğundan indirmek için sürdürdüğü girişime destek veriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar