“Gangnam Style” şarkısıyla dünyayı sallayan Koreli müzik şirketinin kurucusu, uyuşturucu ve seks skandalları yüzünden istifa etti

Son yıllarda dünya çapında popülerleşen Kore popunun (K-pop) önemli müzik şirketlerinden YG Entertainment’ın kurucusu ve yöneticisi Yang Hyun-suk, şirkete büyük zarar veren uyuşturucu ve seks skandalları sonrası istifa etti. Seul’de gece kulüplerinin bulunduğu meşhur bir bölge olan Gangnam’ın “kralı” olarak anılan Yang Hyun-suk, şirketle ilgili bütün yetki ve sorumluluklarını bıraktığını açıkladı. Yang Hyun-suk’un kardeşi ve şirketin CEO’su olan Yang Min-suk da istifa ettiğini duyurdu.

Pop müzik grubu Seo Tae Ji and Boys’un bir üyesi olan Yang Hyun-suk, Bigbang ve Blackpink gibi idol haline gelen grupların başarısı sayesinde şirketi YG’yi K-pop’un kalesi haline getirmişti.

2012 yılında tüm dünyada dinlenen ve Kore popunu bir üst mertebeye taşıyan, PSY isimli şarkıcının “Gangnam Style” hitinin arkasında da aynı müzik şirketi vardı.

YG Entertainment’ın kurucusu ve yöneticisi Yang Hyun-suk

İstifa, Yang’ın bir şarkıcısına yasadışı uyuşturucu temin eden kişiyi susturmaya çalıştığına ilişkin haberin ardından geldi. “Hayatımın son 23 yılını YG Entertainment’a adadım” diyen 49 yaşındaki Yang, “doğruymuş gibi kabul edilen” uyuşturucu skandallarıyla ilgili kendisine yöneltilen “onur kırıcı” suçlamalara daha fazla dayanamayacağını söyledi.

Güney Kore’nin üç büyük eğlence şirketinden biri olan YG Entertainment’ın başı, adları skandallara karışan şarkıcıları yüzünden epeydir dertteydi. Bingbang grubunun üyesi, K-pop yıldızı Seungri (gerçek adıyla Lee Seung-hyun), yatırımcılarına yasadışı seks hizmeti ayarlamakla suçlanması sonrası eğlence sektöründen çekilmişti. YG’nin başka bir şarkıcısı, iKon grubunun üyelerinden Kim Han-bin yasadışı uyuşturucu satın almakla suçlandıktan sonra gruptan ayrılmış, şirketin sahibi Yang da olayın üstünü örtmeye çalışmakla itham edilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar